Jdi na obsah Jdi na menu
 


Baňkování, moxování

 

 

Jak se baňkování provádí
Pomocníkem při baňkování jsou koule ze skla, v nichž se pomocí hořícího smotku vytvoří podtlak - vakuum. Odsávací skleněné baňky různých velikostí se potom přikládají na tělo.
Díky podtlaku se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř, kůže potom zčervená - to je dáno silnějším prokrvením.
 
Působením tohoto podtlaku se odsávají z těla škodlivé látky. Baňky se nechají přiloženy po určitou dobu nebo se posouvají po příslušných částech těla.
 
Čeho lze baňkováním docílit?
 
Málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva.
 
Použití baněk je však různorodé.  Lze je přikládat nad akupresurní body a tím pracovat s energií meridián, vynikajících účinků je také dosaženo při aplikaci baněk (třeba na postižený kloub) z důvodu otoku. (kyčelní kloub,koleno,ramenní kloub)
 
Indikace :
 
kloubní potíže
bolesti páteře
svalové bolesti
bolesti horních a dolních končetin
bronchitida
astma
kašel a nachlazení
 
 
 
Kontraindikace :

- Akutní trombózy a tromboflebitidy, rozsáhlé varixy, rozsáhlé gangrény, anuerysma (vždy však pouze v místě výskytu těchto nemocí)
- Akutní otevřené rány, lokální hnisavé infekce, nádorové onemocnění akutní nebo prodělané,těhotenství, hemofilie, generalizované kožní onemocnění (lupénka)
 
 
 
Moxování
K moxování se používá tzv. moxa, která má tvar „doutníků“. Přikládá se k akupunkturním bodům, které prohřívá do hloubky. Nejčastěji slouží k tomuto účelu sušený pelyněk, zázvor a tradiční čínské léčivé byliny. Využíváním tepla hořícího pelyňku se dociluje prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla.
Moxování – moxa a pelyněk
Moxa obsahuje převážně pelyněk. Vůně hořícího pelyňku u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidové tradici se pelyňkem plnily polštářky na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.
 
Moxování a jeho blahodárný vliv
 Teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.
 Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení.
 Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví.
 Moderní výzkumy prokázaly, že dokáže urychlovat cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a že dokáže rovněž upravit menstruaci.
 Používá se rovněž u revmatických bolestí, zánětu šlach, artritidě a při bolestech všeho druhu.
 
Moxování a jeho druhy
 Rozlišují se dva základní druhy moxování, a to moxování přímé a nepřímé.
 Přímé moxování spočívá v přikládání moxových kuželíků přímo na pokožku.
Rozšířenější je však nepřímé moxování, které využívá účinky mírného tepla. Spočívá v snadném používání moxových doutníků, které dovolují, aby mezi hořící mo xou a povrchem těla nebyl žádný kontakt. Moxa se drží nad povrchem těla tak dlouho, dokud se pokožka viditelně prohřeje (zrůžoví).