Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dornova metoda, Breussova masáž


je jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do správné polohy. Děje se tak za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Ten provádí volný pohyb nohou či rukou podle instrukcí terapeuta, který zároveň působí přímo v místě vykloubení. Tlakem palce na obratle páteře se současně bezpečně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Následkem Dornovy terapie dochází k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a konečně v samotných buňkách. Dornova metoda je tedy terapií celostní, protože respektuje člověka ve všech úrovních, a proto se také ve všech úrovních projeví její účinek.

Dornova metoda je na rozdíl od metod, používaných chiropraktiky metodou šetrnou. Nejde v ní o to zjednat nápravu za cenu způsobení šoku a často i mikrotraumat ve svalech, vazech či v kostech, jak se děje právě při trakcích (lidově škub – a je to). Takový postup vede opět k zablokování, poněvadž i sval raději přijme vlídné zacházení a domluvu „po dobrém“. Ostatní chápe jako výzvu k boji a bývá silným bojovníkem. Většinou vyhrává. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností – pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S nově vzniklou skutečností, totiž uvedením kloubu do původní (správné) polohy, nebojuje, ale přijímá ji. Dornova metoda vyznává zásadu práce maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem palce rychle mizí. Bolest, se kterou člověk na ošetření přichází, je zpravidla silnější. I ta po úspěšném „zásahu“ mizí, protože už není nutná. Splnila svůj účel dát na vědomí, že něco není, jak má být a náprava byla sjednána.

 

INDIKACE DORNOVY METODY:

Bolesti zad, kyčlí, kolen, ramen, loktů, zápěstí, …

Skolióza

Rozdílná délka končetin (funkčně kratší noha)

Vybočený palec

Patní ostruhy

Ischiatické bolesti

Bolesti hlavy, migrény

Mravenčení a porucha citlivosti rukou, nohou

Křečové žíly a otoky dolních končetin

Střevní a žaludeční potíže (chronické)

Krátkozrakost

Vysoký krevní tlak

V podstatě můžeme u kteréhokoli problému najít spojitost s pohybovým systémem a z této úrovně vyslat impuls přispívající k znovunastolení rovnováhy.

 

KONTRAINDIKACE DORNOVY METODY !


Osteoporóza v pokročilém stadiu

Akutní zánět – počkáme, až odezní

Artróza 4.stupně (u 3.stupně s omezením)

Bechtěrevova nemoc

Rakovina – v průběhu léčby chemoterapií, ozařováním

Revmatoidní artritida – s omezením

Umělý kloub či obratel, zničená ploténka – těmto místům se vyhneme

Operace plotének a kloubů – opatrně nejdříve za 4 týdny po zákroku

Zlomeniny – až po úplném zahojení

Výhřez ploténky – až po odeznění akutního stavu

Úraz nebo pád – až po 6-ti týdnech

Těhotenství – s omezením na srovnání délky končetin

 
Ideálním doplňkem Dornovy terapie je (kromě reflexní masáže plosek nohou a baňkování) Breussova masáž, která je vhodná i jako samostatná terapie v případě, že z nějakého výše zmíněného důvodu nelze provést ošetření podle Dorna. Při zvlášť bolestivých potížích, jako je ischialgie nebo „houser“, je tato masáž většinou jedinou terapií, kterou pacient snese.


Breussova masáž se obvykle používá na závěr Dornovy terapie, jako příjemné zakončení a doladění. Můžeme ale využít jejích účinků i na začátku, potřebujeme-li uvolnit příliš napjaté svalstvo. Posunuté hrudní či bederní obratle mohou při ní být často bezbolestně uvedeny do správné polohy. Ošetřuje se při ní lehkými tahy přímo páteř a meridián močového měchýře, čímž působíme uvolnění energetických bloků a snižujeme napětí jak ve fyzické, tak v duševní úrovni.

Pro obě terapie je charakteristickým prostředkem třezalkový olej, který zahřátím během jemné masáže prostupuje až k meziobratlovým ploténkám a usnadňuje jejich regeneraci. Lze jej využít např. i při krevních výronech, ischiatu, spáleninách,… Jen pozor, zvyšuje fotosenzibilitu!

Breussova masáž je zároveň relaxací, kdy se můžete zaposlouchat do příjemné hudby a nechat se na chvilku třeba i přemoci spánkem. Dovolte svému organismu načerpat sílu a získat zpět ztracenou rovnováhu.

MOŽNÉ PRŮVODNÍ JEVY PO OŠETŘENÍ DORNOVOU METODOU:

Průjem, zvracení

Pocit nerovného stání

Praskání v kloubech Vyhrocené emoce (deprese, apatie, euforie)

Bolesti svalů

Přechodné a krátkodobé zhoršení potíží

Přechodný a krátkodobý vznik potíží nových

Bolesti hlavy

BEZPROSTŘEDNĚ PO OŠETŘENÍ DORNOVOU METODOU:

3 dny bez fyzické zátěže

Zvýšit příjem tekutin

Dbát ostatních doporučení terapeuta