Jdi na obsah Jdi na menu
 


Labyrint Havířov

 

labyrint-chuze.jpg

 

Labyrint je jednocestný. Proto je to duchovní nástroj. Nemůžete ztratit cestu, zabloudit, stačí prostě sledovat svou cestu a za chvíli zjistíte, že labyrint je metafora pro váš duchovní život. Učí vás vždy, když do něj vkročíte.

Tento labyrint typu Chartres je jedenácti obvodový, založený na trojdílné mystické cestě.

První část je očistná, ve smyslu nechat vše být, oprostit se od minulosti. Když vejdete do labyrintu a sledujete cestu, mysl se uklidní. „Lineárně“ uvažující mysl vás přestane ovládat. Mnozí nejprve zažívají okamžiky zmatení, lítosti – protože cokoliv se sebou nesete, musíte odhodit, jinak se hlouběji nedostanete.

Druhou částí cesty labyrintem je jakési Osvícení. S otevřeným čistým srdcem se dostanete do středu  a tak se vám dostane toho, co tam je. Centrum labyrintu je místem pro meditaci, modlitbu.

Když pak stejnou cestou vycházíte ven, zažíváte obvykle třetí část, sjednocení, se svým tělem a myslí, s prostorem ale i s Bohem. Nemusí jít jen o kontemplativní způsoby, někdy vás to přinutí k okamžité akci.

Labyrint je iniciační nástroj a chůze v něm vám pomůže očistit se, vyjasnit smysl vaší existence.

Jak jsem se vlastně dostal k tomu, že namaluji relativně uprostřed Havířova labyrint . Několikrát denně jsem tímto místem procházel k bývalému masérskému studiu, postával jsem na tomto místě a vnímal kruh uprostřed parku, potom přišly sny o nějakém labyrintu ve francii, nebral jsem je vážně ,,jenom" sny. Čím více jsem je odháněl, tím byly silnější.

Jednoho rána jsem šel na magistrát s přesvědčením, že ten labyrint tam bude. První kancelář, pane vy chcete na uzemí města namalovat labyrint a co to jako je, bludiště ? Byl jsem poslán do další kanceláře, labyrint pane, bohužel, tento požadavek není v žádné kolonce, máte smůlu, nemohu vaši žádosti vyhovět. Abych to nenatahoval, těch kanceláří bylo nakonec pět. Až v páté bylo jasno, můžete začít, je vám to k dispozici.

Začal jsem hledat veškeré infomace o labyrintu v Chartres a tím i možnost přenést tento labyrint v určitém měřítku do Havířovského parku. Týden jsem žil s labyrintem, byl jsem v labyrintu, užíval jsem si labyrintu a byly chvíle, kdy jsem byl i labyrintem. Od začátku to mělo pro mě tři jasná pravidla: musel jsem vše udělat sám a nikdo mi nesměl pomáhat,  financovat za vlastní peníze a potom vše darovat městu ( lidem ). Užil jsem si to a byla to tzv. práce z které se stala meditace. Petr.

V případě, že by se objevil zájemce o vybudování labyrintu ( můžou se použít různé materíály ) je možné se domluvit a kdekoliv v republice, tento fenomén vytvořit.  

                                . labyrint.jpg