Jdi na obsah Jdi na menu
 


LABYRINT FRÝDEK-MÍSTEK 21.5.2015

Znáte ten pocit, že někde přijdete a víte? Tento pocit a náležitý vjem jsem měl při první návštěvě sadů Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku. Stál jsem před altánem a věděl, že na tomto místě má být labyrint z katedrály v Chartres. To místo přímo volalo. Rozeslal jsem na magistrát informace o projektu s náležitým zhodnocením ohledně přínosu pro město a jeho občany. První odezva, radikální zamítnutí, bez žádné osobní konzultace, a zdůvodnění zamítnutí bylo tak neuvěřitelné, že jsem si ten dopis nechal jako památku. Čekal jsem rok do komunálních voleb, kdy se při dalším informačním toku ohledně projektu labyrint ve Frýdku – Místku daly věci do pohybu. Ten tah jak ze strany magistrátu tak podpory lidí k uskutečnění této vize byl obdivuhodný.

Je to největší labyrint v České republice na území města má průměr 11,12 m a je zasazen přímo v centru krásného sadu. Je vytvořen v číslech 5 a 9, pětka číslo člověka a svobody a devítka duchovní číslo. Každý tah štětce byl pro mě oslavou života a splněných snů a vizí. Jsem rád, že jsem mohl toto dílo vytvořit a věřím, že když člověk má v sobě vnitřní záměr, který cítí celou svou bytostí a chce ho uskutečnit, dostane se mu možností. Délka realizace labyrintu je určena jeho velikostí a podkladem.  Havířovský labyrint průměr 9 m trval 7 dní a Frýdecko – Místecký průměr 11,12 m deset dní. Nátěry jsou vždy dva, jeden základní a druhý krycí. Nátěrová hmota musí být kvalitní, aby odolala povětrnostním podmínkám, UV záření a musí být elastická, otěruvzdorná. Stanovím si středový pevný bod, který si udělám dle podkladu na který se bude labyrint tvořit. Nejvíce se přibližuji technice provedení k starým mistrům, tedy provázek, křída, metr a dřevěná laťka. Provázek navážu na středový bod, na druhém konci mám křídu a kroužím tak dlouho až jsou udělány všechny patřičné kruhy, které začínám spojovat do obrazce labyrintu. Potom začínám s postupným natíráním, které je intuitivně navrhnuto na základě okolního prostředí.

Někdo se mě zeptal, co mne při této práci naplňuje: má odpověď zněla být v neustálé přítomnosti teď a tady, bez myšlenek a všeho ostatního. Vnímat jak zní tah štětce po dlaždici, jak voní čerstvě natřená barva, jak vnímám mravence, kterého odfukuji, abych ho nezabil nátěrem, jak mě osvěží závan svěžího větru po tváři, to vše v jediném okamžiku. Tyto okamžiky mě naplňují a vím, že jsem dělal tento labyrint s pocitem úcty k životu, a také s tím, že pokud bych po posledním nátěru zemřel, tak s úsměvem na tváři. Jestli pro mě něco symbolizuje i tento labyrint, tak život, propojený se vším.

S úctou Petr Litvák . Havířov - Frýdek-Místek