Jdi na obsah Jdi na menu
 


SYSTEMICKÉ ( RODINNÉ ) KONSTELACE

 

Systemické ( rodinné ) konstelace jsou metodou poradenství, osobního rozvoje a sebepoznání.Na jejich vzniku se zásadní měrou podílel německý filozof a terapeut Bert Hellinger.

V konstelacích jde především o důsledný pohled na celek jako na něco, co přesahuje pouhou sumu svých částí. Dále se zkoumají vztahy jednotlivých členů systému mezi sebou, především zda byl někdo vyloučen, znevýhodněn, či ho potkal těžký osud. Během konstelačního procesu se spojuje pocitový prožitek účastníků s hlubokým pochopením souvislostí v daném systému – v rodině, v práci, v sociálním kolektivu anebo v jakémkoli jiném celku.

Konstelace tak představují jedinečnou transformační sílu, která může účastníky hluboce a trvale ovlivnit. Tak se každý, kdo se vystavuje působení konstelací neustále vyvíjí. Přitom je jedno, působí-li na semináři jako konstelující klient, jako účastník bez vlastní konstelace nebo jako ten, kdo konstelaci vede. Tak se nezadržitelně vyvíjejí i samy konstelace, práce se zástupci a pochopení toho, co se vlastně v konstelacích děje.

Jsme-li pozorní a otevření, ponecháme-li postavám, které stojí v konstelacích, dostatečný prostor a jsme-li ve spojení s archetypálním, mytologickým proudem, který protéká každou konstelací, zjistíme, že i zástupci procházejí v konstelacích proměnou. Z partnerky se tak na chvíli stane klientova matka, a tím ho přivede na stopu jeho projekce. Ze zdravotního symptomu se stane přísný otec, který jaksi zůstal vězet v klientově podvědomí a odtud zapříčiní jeho nemoc.Obzvlášť stavíme-li do konstelací abstrakta nebo části psyché, jako jsou vnitřní žena, vnitřní muž, kritik, peníze a podobně, setkáváme se často s fenoménem proměny konstelačních postav.

Rodinné konstelace navrací do rodinného systému, lásku a úctu. heart