Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mandaly

Malování mandal pro zdraví, pro svou duši a proč se zabývám malováním mandal.

Mandaly jsou velmi starou pomůckou při meditaci. Jejich původ sahá do indické a tibetské tradice. V křesťanském okruhu je mohou tvořit kruhové obrazy, které se nacházejí na rozetových oknech středověkých kostelů.

Slovo mandala pochází ze staroindického jazyka a znamená kruh.Kruh je neměnnou formou mandaly. Uvnitř kruhu nacházejí svůj řád struktury, které mají střed, centrum a rozvíjejí se buď směrem od něho nebo k němu. Mandaly nemusíme hledat pouze v obrazech a uměleckých předmětech, ale můžeme je objevit též v přírodě, např. v květu, pavučině, letokruzích stromů, nebo v tvarech, které vytvářejí dešťové kapky, padající na vodní hladinu.

Také barvy, které použijeme při vybarvování mandaly o nás něco říkají. Každá barva má pozitivní a negativní působení ( na základě našeho vnímání ).

A proč mě baví malovat mandaly.

Pro poznání přítomného okamžiku i sebe samotného, jak se při malování cítím, jaké barvy používám, co mnou prochází, jaké otázky přícházejí a odcházejí. Mám sklon, dodržovat předložené obrazce a meze, překračovat je, nebo se k vůli předloze rozčiluji. Dovolím si odpouštět tzv. chyby? Nebo se přitom na sebe zlobím. Nebo hledáš někoho, kdo z tebe tvou nespokojenost dostane ? Začínám raději od středu, nebo raději z venku ? Nebo kdekoliv jinde. Ponechávám si dostatek času ? Nebo spěchám ? Jakou barvu jsem použil ? Líbí se mi mé dílo ? Nebo jsem nespokojen ? Poznávám se v něm ? Líbí se mi poznávat se ve svém vlastním obraze? Mám chuť pokračovat ? Pokouším se být zcela vědomě sám sebou ? A především upřimný? Komu můžu co nalhávat, kromě sobě samému ?

Příjemné chvíle s pastelkou v ruce Vám přeje  Petr Litvák.