Jdi na obsah Jdi na menu
 


Šamanský buben

 

bubeni..jpg

Indiánský šamanský buben Jitřenka, znázorńující čtyři světové strany.

Rezonující hlas bubnu vyjadřuje základní rytmické vzorce pozorované člověkem v přírodě - čtyři roční období, příliv a odliv, tep srdce, život a smrt. Rytmus je univerzálním jazykem. Reagujeme na něj, kdykoliv ho cítíme. Není - li přítomen, vyhledáváme ho, proto že je nám vždy příjemný.

Bubnování ovlivňuje city daleko víc, než hra na jakýkoliv jiný hudební nástroj. Rytmy bubnu pokrývají celou škálu lidských pocitů, kompenzují je a umožňují jejich vyjádření. Bubnování poskytuje útěchu, osvobození, odvahu nebo extázi.

Podle vědeckých výzkumů vyvolává rytmické bubnování změněné stavy vědomí tím, že aktivuje, mnoho senzorických a motorických korových center mozku, která právě stimulovánými senzorickými oblastmi nejsou běžně ovlivňována.

 

Světové strany podle indiánské tradice.

Západ je domovem hromových bytostí má barvu modrošedou jako bouřkové mraky. Symbolem této světové strany je dřevěný pohár představující déšť -  dárce života a luk se šípem a bleskem. Ty vyjadřují sílu, která zabíjí.

Sever má barvu bílou stejně jako sníh. Symbol bílého sněhu je bílé husí pírko. Ze severu přichází rovněž léčivá síla, jejímž symbolem je bílá léčivá rostlina.

Východ má barvu červenou jako vycházející slunce a odtud přichází mír a harmonie. Symbolem východu je dýmka a hvězda. Dýmka symbolizuje mír a ranní hvězda je symbolem moudrosti.

Jih má barvu žlutou jako letní slunce. Slunce dává lidem život. Symbol jihu je malý kruh představující životní cylus člověka a šest posvátných větviček symbolizující teplo.

Cesta od východu k západu má barvu černou. Je to cesta problémů a žádosti.

Cesta od jihu k severu má červenou barvu je to cesta ducha.

Pokud kráčíme vyváženě oběma cestami, nalezneme střed, kde se vzájemně protínají.

Střed protínajících se cest se nachází v našem srdci.